V Dalatu se nám naskytla jedinečná příležitost podívat se, jak se vyrábí nejluxusnější káva světa. Sedli jsme na dvojkolo a cestou necestou, bez přehazovačky a se špatnou navigací našli, co jsme hledali.
Nechali jsme se provést po farmě s detailním výkladem jak cibetkovou kávu připravuji.
Tajemství jedinečné chuti i astronomické ceny nejdražší kávy světa
- pouze ty nejzralejší zrníčka jsou sesbíraná, ručně.
- dvakrát až třikrát za týden je cibetkám až pod nos představena miska asi 200g nevyloupaných zrnek. Zbylé dny ji cibetka nudlové polévky s kuřecím masem nebo maso s ryzí, banány nebo kukuřici. V porovnání s mnohými Vietnamci nadstandard...
- cibetka vybere jen ty podle ní nejzralejší bobulky, klidně jen dvě tři za den. Nevybraná zrna jsou zpracována na hnojivo.
- z kuličky si zvířátko odloupne vrchní slupku podobně jako z pomeranče. "Želé" na povrvhu zrnka titěrné tloušťky je pro svoji sladkou chuť to jediné, co cibetka skutečně ji, zrnko spolkne.
- co jde dovnitř, musí jít ven. Proto zaměstnanci opět ručně z kleci sesbírají budoucí zlato
- natrávena zrnka půl roku "zrají", následně jsou velmi důkladně propláchnutý
- pražení, jak jinak
Pít či nepít?
Několikrát jsme zmínili, že dražší kávu na světě nenajdete. Jenomže my byli před rozhodnutím, jestli sen nechat rozplynout anebo si kávu dopřát. Cena byla desetinásobná proti běžnému šálku kávy. I tak ale byla zde pětkrát levnější, než v specializované kavárně.
O 100.000 dongů chudší jsme se tak podělili o jeden šálek.
Celá firma ročně vyprodukuje jen 500 kg kávy.
Chuť a dojem z Kopi Luwak
- proti běžné kávě je na první dojem káva jemnější,
- pomalu upijete podruhé, potřetí a začnete přemýšlet: je vážně o tolik lepší?
Je jistě milión znalců, kteří ví, proč a v čem je zrovna tato káva lepší. Z našeho dojmu cena dává smysl pro svoji pracnost, ne chuť. Je pravda, že káva nebyla tak hořká, ale platit desetinásobek má smysl spíš pro toho, kdo chce ukazovat svůj status. Podobně jako s drahým vínem, rozdíl pozná jen málokdo.
Srandovní pomyšlení, že běh luxusní firmy zajišťuje 300 minizadečků a bohatí světa neváhají vytasit svoje peněženky, aby si koupili ho*no.
Lokalitu Cong Coffee farmy najdete na naší mapě okolí Dalatu na motorce.
Méně známé fakta o cibetkové kávě
- Nejdražší cibetkova káva zvaná Kopí Luwak pochází pouze z -.... Kávy vyráběné stejným způsobem, ale kdekoliv jinde se jmenují buď Weasel Coffee anebo Civět Coffee.
- Když nechávali cibetky pobíhat samotné, někdy se kávy přejedli a z kofeinu jim bylo zlé nedobré. Takže pěkně sběr ručně a až pod nos.
- O cibetky se starají jak o královskou rodinu. Speciální veterinář chodí pravidelně kontrolovat jejich zdraví, každá má svůj chorobopis i všechno jako standardní, lidský pacient v rozvinutém světě.
- Jak přesně vznikl nápad vyrábět cibetkovou kávu nikdo jistě neví. Slečna se s námi ale podělila o zajímavou legendu. První kávové plantáže na Sumatře a Jávě dělaly z káva astronomický drahou pochutinu. Podobně jako v dole na diamanty tak nádeníkům bylo přísně zakázáno si kávu odnášet. Jenomže z odříkaného největší krajíc a proto když dělníci našli cibetková hovínka složené z kávových bobulek, tajně si je odnesli domů, očistili a ochutnali. Světě div se, výsledná káva byla lepší, než z obyklého sběru. Limitované množství cibetkové kávy z ní ihned udělalo tu nejluxusnější kávu na světě.
Jestli je tento příběh pravda už asi nikdo nedohledá. Jistě ale je, že dražší kávu neseženete dodnes. - Edward Cole (Jack Nicholson) ve filmu Než si pro nás přijde (Bucket List) popíjí kávu kopi luwak aniž by věděl, jak vzniká. Jeho nový kamarád Carter Chambers (Morgan Freeman) si skutečně vychutná okamžik odhalení její výroby.
- Jen dvě zvířata jí kávu: cibetky a sloni. Slonům je ale na rozdíl od cibetek káva přimíchána nevědomě do potravy, sami sloni nepoznají které zrnko je to nejzralejší.
- Můj tip na výrobu "aligator coffee" byl zaměstnanci přijat skepticky až posměšně
One thought on “Kopi Luwak – nejdražší káva na světě”