Měsíční víza využitá na maximum
Přestože je Vietnam 2000 km dlouhá nudle, nám se podařilo udělat okruh touto rozmanitou zemí. Z Malajsie jsme na konci listopadu přeletěli do Ho Chi Minhova města (nebo-li Saigonu), kde jsme se trochu porozhlédli po městě mj. z druhé nejvyšší budovy Vietnamu Bitexco Financial Centre. Pronikli jsme do chuti vietnamských polévek Pho skládající se ze silného vývaru, kousků masa, rýžových nudlí a čerstvých bylinek. Světové unikum vodního loutkového divadla nám také neuniklo, draci, ryby i rýžoví farmáři se proháněli brčálově zelenou vodou za hudebního doprovodu vietnamských nástrojů a živého zpěvu.
Do Hanoje jsme kvůli hlášenému horšícímu se počasí přeletěli a popovídali si s domorodci z kmene Dzao v okolí městečka Sa Pa. Ruce, nohy a čeština obstaraly veškerou komunikaci, protože jinak než vietnamsky nemluví.
Zapadající slunce v zátoce Ha Long jen podtrhovalo perfektní den složený z plavby na kánoji, skákání do vody z horní paluby naší výletní lodi i výborného jídla, kdy dokonce i tofu chutnalo skvěle.
Čtyricet pět hodin čistého času v autobuse nás pak dělilo od návratu ze samého severu zpět na jih Vietnau do Saigonu. Naštěstí jsme cestu mohli přerušit několika zastávkami v citadele města Hue, Hai Van pasu projetém na motorce ve stylu BBC pořadu Top Gear, lampióny osvětleném Hoi Anu i Da Latu obleženém mnoha fóliovníky se zeleninou i květinami a nekončícími plantážemi kávy i čaje.
Vietnamská kuchyně
Mimo rýži, nudle a vývary na sto způsobů jsme ochutnali i exotiku v podobě líhnoucích se zárodků křepelek a kuřat, silnou vietnamskou pálenku anglicky srandovně nazývanou „rice wine“, smažené banány s kokosem, nápoj z čerstvě vymačkané cukrové třtiny i šťávu ze zeleného kokosu.
Za jediný šálek kávy jsme zaplatili desetinásobek běžné ceny. Důvodem byla neobyčejná cibetková káva. V porovnání s Evropou nás tenhle špás vyšel ale velice levně. My zaplatili 100.000 dongů neboli přibližně 110 Kč, zatímco při oficiálním otevření švýcarské pobočky této kavárny se sletěli milionáři z celého světa, kteří k dopravě v podobě vlastního tryskáče za jeden šálek platili okolo 20 švýcarských franků neboli 500 Kč.
Příjezd do Mui Ne, proslaveného písečnými dunami i ikonickou rybářskou vesnicí, připomínal větu Forresta Gumpa ze stejnojmenného filmu: „jednoho dne začalo pršet… ...Ach jo, pršelo i v noci“. Naštěstí nedošlo na slova „pršelo čtyři měsíce“. „Doma“ říkáme chatičce čtyři metry od moře a těšíme se na usínání za zvuku tříštících se vln.
Vánoce v třiceti stupních ve stínu
Ve "známém" Saigonu slyšíme vietnamsky Tichou noc a slavíme Vánoce.
Na "Štěpána" pak vyrážíme prozkoumat plovoucí trhy i tradiční výrobu rýžového papíru, pop rice a kokosových sladkostí do delty Mekongu.
Ani se nám nechce loučit se s touhle neuveřitelnou zemí, která si nás získala a proti proudu 12. nejdelší řeky na světě a 7. v Asii doplout až do Kambodži.
Náš itinerář měsíce života ve Vietnamu
Ho Chi Minh city 27. 11. - 1. 12. 2015
Hanoi 2. - 3. 12. 2015
Sapa a okolní etnické vesnice 4. - 7. 12. 2015
Cat Ba island, Ha Long bay 8. - 11. 12. 2015
Hue 12. - 13. 12. 2015
Hai Van pass na motorce 14. 12. 2015
Hoi An 14. - 16. 12. 2015
Da Lat 17. - 19. 12. 2015
Mui Ne 20. - 23. 12. 2015
Ho Chi Minh city 23. - 25. 12. 2015
delta Mekongu (Cai Be, Vinh Long, Chau Doc) 26. - 27. 12. 2015